תעשיית הקומיקס

קומיקס היא מילה מוכרת ושגורה מאוד בפי כל מי שקשור לתרבות ואומנות אלטרנטיבית, אך גם בפי מי שבקיא בסרטי הקומיקס המפורסמים של הוליווד או בכלל בפי כל מי שפתח עיתון יומי אי פעם בחייו. כאשר שמים לב לתחום זה, מגלים כי קומיקס הוא דבר נפוץ מאוד בעולם שלנו, וניתן למצוא אותו כמעט בכל עיתון יומי או מגזין.

בעוד הקומיקס החל את דרכו כסגנון אומנות גראפית ייחודי, במהלך המאה העשרים הוא נהפך לתעשיית ענק, המגלגלת מאות מיליארדי דולרים מדי שנה מסביב לעולם. תעשייה זו מהווה מקור פרנסה שוטף עבור מיליוני אומני קומיקס ברחבי העולם, שלא לדבר על בעלי חנויות קומיקס, עורכי מגאזינים ועובדי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה מבוססת הקומיקס. וכאן ניתן אולי לראות בצורה הברורה ביותר את כוחה וגודלה של תעשיית הקומיקס בעולם, באמצעות תעשיית הקולנוע האמריקאי אשר התפתחה סביבה. אחד המותגים המוכרים והמצליחים כיום בהוליווד הוא הלייבל – "מארוול" (Marvel) – חברת הפקה עצומה המפיקה סרטי קולנוע גרנדיוזיים מדי שנה. במהלך השנים האחרונות, הסרטים המצליחים ביותר בהוליווד ובעולם כולו (אשר חלקם הם גם מהמצליחים ביותר בהיסטוריה!) הם סרטים המבוססים על סדרות קומיקס מוכרות. המוכרים ביותר מביניהם הם סדרות סרטי "באטמן", "ספיידרמן" ולאחרונה גם "איירון מן". כך, ניתן לקבל המחשה מספרית וכמותית לפופולאריות של סיפורי הקומיקס השונים בעולם כולו, שכן סרטים מבוססי סדרות קומיקס נצפים על ידי מאות מיליוני צופים מסביב לעולם.

בעוד תעשיית הקולנוע והטלוויזיה מבוססת הקומיקס מגלגלת בעצמה מיליארדי דולרים מדי שנה, גם חוברות הקומיקס הישנות והטובות מהוות תעשייה פופולארית בפני עצמה. בעוד בישראל (מדינה בה תרבות הקומיקס יחסית אינה מפותחת עדיין) ניתן למצוא חנות קומיקס אחת מרשימה במרכז תל אביב, במדינות מערביות אחרות דוגמת ארצות הברית, אוסטרליה או בריטניה ניתן למצוא אינספור חנויות המוקדשות רובן ככולן למכירת חוברות קומיקס ומוצרי קומיקס נלווים (בובות, צעצועים וכד'). חנויות אלו מייצגות את תעשיית הקומיקס המקומית והעולמית, אשר מייצרת אינספור מוצרים נלווים לאספנים או לחובבי קומיקס מושבעים. ביפן, בה תרבות הקומיקס היא הגדולה והעשירה ביותר בעולם, תעשיית הקומיקס היא עצומת מימדים ומפורסמת ביותר כאחד ממאפייניה התרבותיים של המדינה.

בעוד הקומיקס אינו נוצר כאמצעי להרוויח כסף או כמקור לתעשיית מכירות מפותחת, זהו מאפיין אשר התווסף אליו במרוצת המאה העשרים, כאשר קומיקס הלך וצבר יותר ויותר מעריצים מושבעים בעולם כולו. ייתכן כי הסיבה לכך שכיום הקומיקס הוא אחת מהתעשיות הגדולות והמשגשגות בעולם הבידור והתרבות הכתובה, היא פשוט סוד הקסם המקורי של הקומיקס לסוגיו – מדובר בדרך ססגונית ומעניינת להציג ולספר את הסיפורים הקיצוניים והמעניינים ביותר שיש, אותם הוגים אומנים מוכשרים במיוחד. הדוגמה הטובה ביותר לסיפורי הקומיקס השובים את דמיוננו ללא הרף היא גיבורי העל המפורסמים, המייצגים את החלומות, התקוות והפחדים של בני האנוש באשר הם.

קטגוריות: כללי