קומיקס של גיבורי על

קומיקס הוא מזה עשרות שנים אחד מתחומי הבידור, המדיה, התרבות האלטרנטיבית או איך שלא תרצו לקרוא לזה, המצליח והפופולארי ביותר בעולם. אמנם קהל המעריצים המושבעים והשרופים של חוברות הקומיקס המפורסמות והוותיקות הוא לא עצום כמו למשל קהל חובבי הקולנוע והטלוויזיה או קהל חובבי משחקי המחשב, אךקומיקס הוא תחום אשר כבר מזמן מתפרס הרבה מעבר לחוברות הבסיסיות המציגות את הדמויות הייחודיות הנוצרות בו. כבר לפני עשרות שנים שלח הקומיקס את זרועותיו לתחומי בידור מרכזיים כמו הטלוויזיה והקולנוע, כאשר הסיפור העיקרי והמצליח ביותר בתוך עולם הקומיקס הוא סיפורם הנצחי של גיבורי העל השונים.

סופרמן, באטמן וכל השאר – גיבורי על בקומיקס

למעשה, ילדים קטנים אשר נולדו בשנים האחרונות אולי לא מודעים בשנות ילדותם הראשונות לעובדה כי כמעט כל גיבורי העל המוכרים והאהובים שהם מכירים מהקולנוע, הטלוויזיה ותעשיית המוצרים המפותחת סביבם, הגיעו במקור מעולם הקומיקס.
דמויות אשר הינן מהמוכרות ביותר בתרבות האנושית כמו סופרמן, באטמן, ספיידר מן, הענק הירוק ועוד, נוצרו רובן ככולן כדמויות קומיקס, ורק אחר כך עשו דרכן למסכי הקולנוע והטלוויזיה.

סוגיית גיבורי העל במסגרת עולם הקומיקס היא מעניינת במיוחד, ואף שימשה כנושא המחקר העיקרי של אינספור מחקרים אקדמיים בתחומי הפסיכולוגיה, התקשורת וכד'. השאלות המעניינות ביותר הן – מהו מקור הרעיון של גיבורי העל בקומיקס? מהם מסמלים? מדוע דווקא סביב גיבורי העל נבנו סיפורי הקומיקס המעניינים והמרגשים ביותר? מה אומר גיבור העל כפי שהוא בא לכדי ביטוי בקומיקס, לכל אחד ואחת מאיתנו? וכד'.
כאמור, אינספור מחקרים אקדמיים מעמיקים ניסו ומנסים לענות על שאלות כאלו, ולכן מן הסתם אין בידינו הכלים לתת כאן תשובות חד משמעיות לכל שאלה ושאלה כזו, אך הדיון וההרהור בדבר גיבורי העל מסעיר ומרגש אנשים רבים בכל פעם מחדש.
ייתכן כי גיבורי העל פשוט באים לסמל את התשוקות והמאוויים הבסיסיים ביותר של שני האדם – להיות מסוגלים לעוף, להצליח למתוח ולשבור את גבולות היכולת האנושית, להצליח להילחם בפשע וב"רעים" באופן מושלם על ידי שימוש ביכולות על וכד'.
גיבורי העל השונים אשר נוצרו בעולם הקומיקס מחזיקים כל אחד בתכונות שלפחות חלקנו חולמים עליהן בלילה, כך שבאמצעות קריאת חוברות הקומיקס הללו (או צפייה בסרטים והסדרות שנעשו על פיהן) אנחנו יכולים במידה מסוימת לחיות את החלום. ייתכן כי זהו פשוט סוד ההצלחה והפופולאריות העצומה של גיבורי העל של הקומיקס.
קומיקס הוא הפלטפורמה המושלמת להיווצרותן של דמויות דמיוניות כמו גיבורי העל השונים, בעיקר בגלל אופי הקומיקס עצמו. קומיקס מתאפיין לרוב בציורים "חיים", מוגזמים ומופרכים במידת מה, אשר מספרים בצורה מרתקת סיפור כזה או אחר, ומצליחים להעביר את האווירה הכללית של הסיפור הן על ידי מלל (אותן "בועות מילים" היוצאות מפי הדמויות), הן על ידי ציורים צבעוניים המושכים את העין והן על ידי ההבעות השונות של הדמויות.
גיבורי על כפי שהם מומצאים ובאים לכדי ביטוי בקומיקס, הם ללא ספק ממשפחת הדמויות המעניינות והמרתקות ביותר שיצר האדם מימיו.

רוצים להישאר מעודכנים? הירשמו לניוזלטר שלנו כאן

גיבורי אל

קטגוריות: כללי, כתבות